VERDYS Consulting s.r.o.

Pouze nové nápady!

czenru
Zavolejte nám: +420 737 790 512

V Česku chybí zdravotní pracovníci. Nemocnice hledají zahraniční specialisty

13 května 2015 v 11:35 5970 0

Výsledky posledních průzkumů ukázaly, že v České Republice je nedostatek zdravotních specialistů. Většina českých zdravotnických zařízení nutně potřebuje doktory téměř všech specializací, s tím, že na prvním místě jsou to anesteziologové, gynekologové, porodníci a urologové. Neobsazených pracovních míst, ať už jde o specializované doktory nebo jen zdravotní personál, je skoro tisíc, a proto zdravotní střediska díky těmto nedostatkům aktivně hledají cizince. MF Dnes zjistila, že již nyní je cizincem téměř každý desátý doktor v ČR a toto množství se každým rokem zvětšuje.

Ahmed, Omar nebo Šaríf, to jsou nyní obyčejná jména na jmenovkách mnohých zdravotnických středisek v Praze a jiných českých měst. To také není nic zvláštního. Lékaři a zdravotní sestry ze zemí Blízkého východu a Afriky ochotně zaplňují volné pozice, na které se čeští doktoři nehlásí.

MF Dnes provedlo anketu v deseti největších nemocnicích v zemi, a ta mimo jiné ukázala, že s výjimkou Fakultní nemocnice v Ostravě (kde volná pracovní místa vyplňují doktoři ze Slovenska), všechna nemocniční zařízení aktivně hledají zdravotnický personál, přičemž každý desátý doktor je cizinec, již přijíždějící s dohodnutou smlouvou. Do tohoto součtu se ale už nepočítají zahraniční doktoři, kteří již získali trvalý pobyt nebo občanství České republiky.

„Celkem u nás z celkového počtu doktorů zaujímají cizinci 10%. Cizinky z řad zdravotních sester a porodních asistentek téměř 8%“, říká tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Lukáš Matýsek. Většinu cizinců zatím tvoří doktoři ze Slovenska, ale nemocnice aktivně přijímají také zdravotnický personál z exotických zemí, jako jsou Sýrie, Egypt, Angola, Kyrgystán nebo Rumunsko.

Česká zdravotnická zařízení v tuto chvíli hledají okolo 800 úzce specializovaných doktorů a zbytek volných pracovních míst je z oblasti praktických lékařů.

Zdroj: zpravy.idnes.cz